Články

Blog

Reishi

Reishi

Reishi je houba - polypora s výraznými terapeutickými vlastnostmi. Historie její aplikace v lidovém lékařství má stovky let a první, kdo testoval houbu, byli lidé z Číny a Japonska. V současné době se Reishi stává populární také v Rusku, a to nejen mezi běžnými lidmi, ale také mezi kvalifikovanými lékaři.

Většina hub Reishi, které jsou dnes na trhu k dispozici, se pěstuje uměle ve sklenících, protože Reishi není v přírodě tak rozšířená jako ostatní jedlé houby. V Rusku se přírodní Reishi vyskytují pouze v oblastech Altaj, Severní Kavkaz a Krasnodarsky Kraj. To je důvod, proč je cena za přírodní Reishi tak vysoká.

Reishi je parazitická, dřevokazná, chorošovitá houba z čeledi lesklokorkovitých. Jen málokdy roste na živých stromech, ale pokud k tomu dojde, může to jen naznačovat, že strom brzy uhyne. Listnaté druhy, jako bříza, olše, dub nebo buk, jsou pro Reishi nejlepším substrátem. Zpravidla upřednostňuje pařezy výše uvedených stromů nebo spodní část kmene, blíže k zemi. Mycelium velmi často používá kořeny umístěné v podzemí jako substrát, zatímco samotné tělo houby roste na půdě.

Reishi je nazývána také jako božská houba nesmrtelnosti.

Nadzemní část houby - plodnice tvoří lesklý klobouček, který vypadá, jako nalakovaný. Podle něj dostala tato houba své české jméno – Lesklokorka lesklá. Klobouk má asi 30 cm v průměru a je polokruhovitého nebo vějířovitého tvaru.

Zbarvení Reishi se během růstu mění. Původní, špinavě žlutá barva se mění na kaštanovou, hnědou až na černou. Okraj houby je měkký a ostrý. Plodnice se nedají konzumovat přímo, protože jsou dřevnaté a mají výrazně hořkou chuť. Po usušení ztvrdnou, dužina má žlutohnědou barvu.
Pro účely zpracování mohou být plodnice staré dva nebo tři roky, ale většinou jsou roční. Dobou jejich růstu je léto.

Studiem užitečných vlastností houby Reishi se zabývají vědci z celého světa. Bylo provedeno mnoho pokusů, výzkumů a klinických studií a jejich výsledky potvrzují znalosti načerpané již před tisíci lety. Od starověku se již dlouho používá v lidovém léčitelství a je považována za „houbu nesmrtelnosti“. Obsahuje mnoho biologicky aktivních látek, užitečných pro lidské tělo.

Reishi používali v alternativní medicíně již před více než 2000 lety.
Český název pro Reishi je Lesklokorka lesklá.

Odkazy

Kontakt

Hana Bednaříková
Nad Stráněmi 4675
Zlín 760 05
obchod@travyruska.cz

Facebook