Sibiřský ženšen
Sibiřský ženšen, známý také jako Eleutherococcus, roste v Rusku na Dálném východě na území Přímořského a Chabarovsku, v oblasti Amur a na jihu Sachalinu.
K terapeutickým účelům se nejčastěji používají oddenky a kořeny sklizené na podzim v druhé polovině září. První zmínka o použití těchto pichlavých keřů objevila již před 2000 lety.
Kořenový systém rostliny obsahuje sedm různých glykosidů, zvaných eleutherosidy a je cenným zdrojem éterických olejů, pryskyřic, rostlinných tuků a vitamínů (převážně vitamín C a karoten).

- glykosidy - A, B1, B2, B4, E, F, G
- eleutherosidy D, E
- sesamin (eleutherosid B4)
- kumariny (isofraxidin-eleutherosid B1)
- fenylpropanové deriváty
- kyselina kávová
- steroly (sitosterol, daucosterol - eleuterherid A)
- triterpenové saponiny
- cukry a polysacharidy
- éterické oleje (0,8%)
- pryskyřice
- pektin
- karotenoidy
Terapeutické vlastnosti Ženšenu sibiřského
Energie a boj proti únavě
Jako stimulant Ženšen pozitivně ovlivňuje energii. Obsahuje sloučeniny, které posilují tělo a tím zabraňují vzniku únavy.
Kognitivní funkce
Zlepšuje krevní oběh, paměť, koncentraci a myšlení.
Pohybový aparát
Stimulační vlastnosti Sibiřského ženšenu zlepšují výkon svalů. Tento efekt je patrný zejména v období intenzivní fyzické aktivity. Ženšen se používá v některých lécích, které zvyšují svalovou sílu a sílu kostí.
Léčení ran a prevence vředů
Posílením imunitního systému může Ženšen urychlit proces hojení, brání tvorbě vředů.
Vysoký krevní tlak
Zlepšuje krevní oběh a srdeční frekvenci, což zvyšuje krevní tlak. Tato funkce je užitečná pro nízký krevní tlak, ale s hypertenzí může způsobit zdravotní riziko.
Boj s respiračními infekcemi
Zkracuje délku a závažnost infekčních chorob, jako je chřipka, pneumonie a angína.
Zotavení poškozených nervů
Ženšen obsahuje eleutherosidy. Několik studií ukázalo, že eleutherosidy jsou schopné opravit poškozené nervy. Léčivé sloučeniny Sibiřského ženšenu se dnes zkoumají při léčbě nemocí z progresivních neurologických chorob, jako je např. Alzheimerova choroba.
Normalizujte hladinu cukru v krvi
Ženšen normalizuje hladinu cukru v krvi . Bylo zjištěno, že eleutherosidy snižují inzulínovou rezistenci, a proto se uvažuje o léčbě diabetu 2. typu. Ve studii z roku 2013 němečtí vědci zjistili, že 480 mg Ženšenu denně významně snížilo hladinu cukru v krvi nalačno a po jídle u pacientů s diabetem 2. typu.
Zdraví očí
Sibiřský ženšen má příznivý účinek na stav očí. Zmírňuje příznaky zarudnutí a únavy, což je zvláště důležité při pravidelné práci na počítači a dalších podobných činnostech. Zlepšuje výživu očí, vrací zrakovou ostrost.
Způsoby použití a kontraindikace:
- nepodávejte dětem
- užívejte ráno a odpoledne, zamezíte narušení spánkového cyklu
- užívejte dávky mezi jídly
- doplněk stravy užívejte nejvýše po dobu 6 týdnů, po kterých následuje nejméně 2-3 týdenní přestávka
- v chronických stavech, jako je únava nebo stres, může být Sibiřský ženšen užíván po dobu 3 měsíců a poté by měla následovat přestávka 3 - 4 týdny
Sibiřský ženšen je považován za bezpečný, pokud se dodržuje správné dávkování. Lidé s vysokým krevním tlakem, narkolepsií, srdečními chorobami, duševními chorobami, jako je mánie nebo schizofrenie, těhotné nebo kojící ženy, a lidé s autoimunitními chorobami, jako je revmatoidní artritida nebo Crohnova nemoc, by jej však neměli užívat.